-

ICAB activiteit -

Henriëtte Bout -

Miriam Ossevoort -

Kerst Boersma
Dagsymposium ‘Onderzoek van Onderwijs’
Op 14 maart 2012 namen ruim 20 docenten, didactisch onderzoekers, onderwijsdirecteuren en studieadviseurs deel aan het symposium 'Onderzoek van Onderwijs - optimalisatie van bacheloronderwijs'
Doel: uitwisselen van best practices over wetenschappelijk argumenteren, ethiek in het onderwijs van de bachelor en het mogelijk gebruik van de concept-contextbenadering in het bacheloronderwijs.
Voor wie: docenten en didactisch onderzoekers
Locatie: Universiteitcentrum De Uithof, Buys Ballot Laboratorium, Princetonplein 5, 3584 CC Utrecht (voor routebeschrijving zie 'downloads')
Datum: woensdag 14 maart van 10.00 tot 17.00 uur
Kosten: gratis
Meer informatie
Thema's van het dagsymposium waren ethiek, wetenschappelijk argumenteren en concepten en contexten. ’s Morgens kregen de deelnemers van alle thema’s de inleiding mee. In de middag kozen ze tijdens een workshop voor verdieping in één van de thema’s. Aan het eind van de middag werden de resultaten gepresenteerd.
Uitwerking van de thema’s vond plaats in de volgende drie workshops:
Ethiek in het academisch biologieonderwijs
(Inleiding Henriëtte Bout, ConScience, ethiekcursus UvA)
Gelukkig heeft iedereen in de gaten dat in een biologieopleiding ethiek aan de orde moet komen. Mag je H5N1 maken om er een vaccin tegen te ontwikkelen? Wat zijn de vragen die je tegenkomt bij het maken van GG-dieren? Hoe ga je om met fertiliteitsvragen en oplossingen? Ethiek speelt in de biologie een steeds belangrijker rol, het is daarom goed dat de studenten er grondig kennis mee maken.
De opbrengst van de dag is een overzicht van best practices en een idee over de inhoud van een bachelor- of masterprogramma ethiek. Opleidingen krijgen hiermee duidelijkheid over elkaars aanbod. Het is ook mogelijk om in de workshop de beroepscode voor biologen te specificeren voor het bachelor onderwijs.
2. Wetenschappelijk argumenteren
(Inleiding Miriam Ossevoort, o.a. cursus onderzoeksmethoden RUG)
Wanneer is iets waar of niet waar? Hoe ga je om met gegevens? Hoe voorkom je het Stapel fenomeen? Het zijn vragen die aan de orde moeten komen in het bachelor onderwijs. Een bewijs is in de evoluitiebiologie anders opgebouwd dan in geneesmiddelsonderzoek. Educatief onderzoek heeft voor bèta-mensen in eerste instantie meer vragen dan antwoorden.
De opbrengst van de dag is een overzicht van best practices rond het leren omgaan met wetenschappelijk argumenteren. Daarnaast is er de kans om afspraken te maken over de zaken die minimaal in het bachelor programma naar voren moeten komen.
3. Concept-contextbenadering in het bacheloronderwijs
(Inleiding Kerst Boersma, didactiek van de biologie UU)
In het biologieonderwijs op havo en vwo wordt vanaf 2013 gewerkt met een concept-contextbenadering. Aankomend studenten hebben geleerd om biologische concepten wendbaar toe te passen. Misschien hebben ze wel voor een studie biologie gekozen omdat de biologie op het vwo actueel was en ook relevant. De vraag is in de bachelorfase hoe je het beste aan kunt sluiten op de programma’s en de benadering in het vwo. Begin je toch gewoon met Campbell of maak je gebruik van de kennis en vaardigheden van de studenten?
De opbrengst van de dag is een idee over de gebruiksmogelijkheden van de concept-contextbenadering in het bachelor onderwijs. Met daarbij de mogelijke opbrengsten uit didactisch onderzoek en de publicatie Ontwerpen van op de Concept-contextbenadering gebaseerd biologieonderwijs (Kerst Boersma, 2011). Deelnemers bespreken aan de hand van eigen colleges en werkgroepen de mogelijkheden en onmogelijkheden van de concept-contextbenadering.
Tijdens de ICAB conferentie op dinsdagavond 22 en woensdag 23 mei zijn er een aansluitende workshops over deze thema's. Deelnemen aan deze conferentie kost 275 euro, inclusief overnachting. Deelnemen aan het dagsymposium 'Onderzoek van Onderwijs' was gratis.
Programma 'Onderzoek van Onderwijs'
9.30 - 10.00 ontvangst met koffie/thee in zaal 161
10.00 - 10.10 welkom
10.10 - 10.50 inleiding 1
10.50 - 11.10 pauze koffie/thee
11.10 - 11.50 inleiding 2
11.50 - 12.30 inleiding 3
12.30 - 13.15 lunch
13.15 - 15.00 parallelle workshops
15.00 - 15.15 pauze koffie/thee
15.15 - 16.00 plenair
16.00 - 17.00 borrel
Heb je vragen over deze of een andere activiteit van het innovatiecentrum Biologie van ICAB? Neem dan contact op met Ingeborg Scheurwater (scheurwater@nibi.nl; 030-2343441, ma-wo-vr).